Jak je náročné skenování a následné zpracování skenu?

Náročnost 3D skenování závisí na velikosti objektu, který se skenuje. Také je potřeba zohlednit, zda se bude skenovat i barva či například textura. Naskenování lidské postavy se všemi jejími aspekty trvá například 1 hodinu. Pokud se ale jedná o menší plochu, například pouze tvář či ruku, je skenování mnohem rychlejší. Totéž platí i pro skenování objektů.

Jaké jsou požadavky na počítačové vybavení?

Pokud si chcete domů pořídit 3D skener, budete potřebovat také nějaké počítačové vybavení. Na svém počítači rozhodně však nešetřete, jelikož technologie jdou stále dopředu a je tedy možné, že vám za pár let již nebude stačit. Je potřeba, aby byl podporován software skeneru, a to je nejlepší konzultovat s jeho prodejcem.

Co vše dokáže skener zachytit?

Skener zachytí opravdu vše, co budete chtít. Můžete skenovat postavy i objekty ve svém okolí. Mnoho lidí skenování používá jen tak pro zábavu nebo aby vytvořilo pěkný dárek pro své blízké. Nachází však využití i v takových oborech, jako je například lékařství, a může vám tedy pomoci i zachránit váš život.

Jak nákladné je 3D skenování?

Pořízení skeneru rozhodně není nic levného. Kvalitní skener vás může stát i desítky tisíc eur. Proto pokud víte, že ho doma nevyužijete, ale i tak potřebujete či chcete něco naskenovat, doporučujeme vám oslovit speciální 3D centrum, kde se skenováním zabývají. Model si pak můžete odnést domů v digitální podobě nebo si ho často nechat i vytisknout ve 3D na speciální 3D tiskárně. Cena za skenování je v tomto případě v řádu stokorun. Vytisknutí modelu už závisí na množství použitého materiálu.