využití 3D skenování3D skenování nachází své využití v celé řadě oblastí. Tyto nadčasové technologie se stále vyvíjejí a proto je určitě zajímavé sledovat pokrok, jaký udělají třeba pouze za jeden rok. Oblasti využití 3D skenování jsou opravdu rozmanité. Jejich seznam a další podrobnosti jsme proto pro vás připravili v aktuálním článku. Pokud podnikáte, možná sami v některé z těchto oblastí oceníte výhody 3D skenerů.

3D skenování využívají především tyto obory: archeologie, zdravotnictví, kriminologie, reverzní inženýrství, biologie a botanika, pojišťovnictví, 3D modelace, hry, filmy, interaktivní výuka nebo zakázková výroba. 3D obory se stále rozvíjejí a možnosti 3D skenování je rychle posouvají dopředu. Například ve zdravotnictví objem 3D skenování představuje malou revoluci. Využívá se například při ortopedii, protetice nebo plastické chirurgii. Mnoho oblastí lidské činnosti ocení jeho výhody a i když se třeba dnes 3D skenery nevyužívají, je jen otázkou budoucnosti, kdy se k jejich využití přistoupí.

Hlavní oblasti pro 3D skenování

Pro 3D skenování se využívají různé typy skenerů a velmi oblíbené jsou především 3D skenery ruční. Ty umožňují rychlou a snadnou práci. Je možné pohodlně měnit své pracoviště a navíc tyto skenery ani nejsou příliš drahé na pořízení. I tak skener vyžaduje investici ve výši desítek až stovek tisíc korun a každý si tak musí dobře spočítat, zda se jeho pořízení vyplatí.

Podnikatelé například zhodnocují, zda jim tato technologie může přinést nové zákazníky. Toto zhodnocení je velmi těžké a vyplatí se pak hledat zkušenosti dalších nebo si skener právě krátkodobě vypůjčit a vyzkoušet, než ho kupovat jako nový a pak zjistit, že posun dopředu není tak velký, jak se předpokládalo. Přes všechny bariéry se 3D skenování a 3D tisk stále rozvíjejí a je jen otázkou času, kdy budou rozšířenější a také cenově dostupnější.