rozdělení 3D skenerů3D skenery jsou dostupné v několika různých provedeních. V tomto článku se zaměříme na to, jak je možné skenery rozdělovat a využívat. Při pořízení skeneru je potřeba promyslet celou řadu aspektů. Přece jen se jedná o poměrně drahé zařízení, které si pořizujete pravděpodobně na celý život. Proto raději věnujte chvilku jeho výběru a dobře si promyslete, jak chcete skener využívat.

Na našem trhu existuje celá řada zařízení. Pokud se chcete podívat na konkrétní modely skenerů, náhledněte do tohoto článku, ve kterém jsme skenery případným zájemcům více přiblížili. Jestliže si skener vy sami pořizujete, nejprve si zodpovězte otázku, k čemu vám budou naskenová data sloužit. Její odpověď by měla být stěžejní pro výběr vašeho zařízení. Skener můžete využívat pro 3D tisk, jako podklad pro další modelování, pro kontrolu či reverzní inženýrství - zkrátka oblastí, v nichž se využívá, je celá řada.

Co vše zohlednit při koupi skeneru?

Při výběru skeneru nezapomeňte vzít také v potaz, jaká bude velikost skenovaného objektu. Každý skener je totiž limitován určitým rozmezím. Pokud jej překročíte, nebude vaše skenování tak přesné, jak by mohlo být v případě většího skeneru. Chcete skener využívat na modelování malých předmětů, celých postav nebo třeba domů? Pak tomu přizpůsobte jeho výběr.

Skenovat objekty můžete s texturou i bez ní, v interiéru i v exteriéru - i na to by měl být váš skener vybaven. Některé skenery jsou rychlejší, jiné zase pomalejší. Zde hraje významnou roli především jejich cena. Samozřejmě, že dražší skener bude lépe vybavený, rychlejší a i v dalších aspektech mnohem schopnější než alternativní výrobky. V neposlední řadě byste měli zohlednit, v čem budete data dále zpracovávat, aby aplikace uměla data z vašeho skeneru využít a vy jste je nemuseli už nijak konvertovat. Jde zde především o pohodlí. Pokud si už ale vybíráte nový skener, rozhodně byste si ho měli dopřát.