3D skenování objektůDo 3D je možné skenovat téměř cokoliv. V současné době se využívají různé typy skenerů, které pracují velmi efektivně. 3D skenery se díky své rozmanitosti dnes využívají například v lékařství, archeologii, designu, grafice, filmu, průmyslu nebo v módním návrhářství. Kromě postav se dají skenovat různé objekty, jejichž skenování je často i mnohem jednodušší než v případě lidí. Rozhodně bylo možné dříve než skenování lidí, jelikož nevyžadovalo tak sofistikované přístroje.

3D skenování v archeologii

3D skenování se často používá v archeologii. Moderní 3D skenery jsou rychlé a snadno přenosné, umožňují pohodlné modelování. 3D skenování objektů se tak využívá například v oboru restaurátorství, kde slouží k reprodukci chybějících částí budov. Se 3D skenerem se snadno vytvoří přesné kopie soch, štukové výzdoby, starožitného nábytku a dalších architektonických prvků. Dají se také vytvářet kopie předmětů, které patří mezi archeologické nálezy. V neposlední řadě jsou 3D skenery využívány také muzei, která prostřednictvím počítače mohou svou sbírku veřejně zpřístupnit.

3D skenování v průmyslu

Zde se často setkáváme s pojmem reverzní inženýrství, pro něž je nutné vytvořit plnohodnotnou kopii nějakého předmětu, který se dále využije. Vytvářejí se například 3D obrazy objektů různých tvarů a velikostí. Je možné získat 3D model i velmi složitých objektů, které by nebylo jinak možné znázornit. 3D skenování se využívá také při kontrole kvality a odhalení nedostatků. Včasné odhalení chyb vede k výraznému snížení nákladů.

Módní návrhářství

Další oblast, do které 3D skenování postupně proniká a kterou výrazně zjednodušuje. Představte si, o kolik musí být výroba modelů s 3D skenery snadnější. Využívají se v krejčovství a v textilním průmyslu. Do budoucna bychom mohli také uvažovat o novém způsobu nakupování - pohodlně bez nutnosti zkoušení, jelikož by 3D skener přesně zachytil vaši postavu. Takové využití skenerů je však u nás zatím opravdu jen hudbou budoucnosti.