3D skenování postavVěděli jste, že se můžete sami nechat naskenovat do 3D? Nebo nechat naskenovat někoho ze svých přátel, rodiny či domácího mazlíčka? Skenování postav se využívá z celé řady účelů. Digitalizace je vhodná například pro filmový průmysl, počítačové hry nebo v medicíně a zdravotnictví. 3D skenování postav tak nachází využití nejen jako zábava, ale je určeno i k odborným účelům.

Přednosti 3D skenování

Výhodou 3D skenování postav je následná snadná tvorba modelu pro animaci ve filmu, tvorba reálnějších modelů v počítačových hrách, tvorba virtuálních postav na webových stránkách nebo celé virtuální reality, která definuje prostředí a design spotřebního průmyslu. 3D model se postará o realistické ztvárnění postav pro různé účely.

Na speciálním 3D skeneru je možné skenovat opravdu úplně vše, od celých postav přes obličeje až po konkrétní specifické rysy. 3D model lidského těla je zajímavý z mnoha ohledů. Může být následně znázorněn pouze v digitální podobě, nebo opět přenesen do reálného světa, a to s pomocí speciální 3D tiskárny.

Výběr vhodného 3D skeneru

Na 3D skenery jsou kladeny čím dál větší nároky, takže je skenování postav dnes běžné. Jelikož skener nemáte pravděpodobně doma, budete muset navštívit speciální skenovací centrum, pokud vás láká nechat si vytvořit model sebe sama. Software skeneru se musí vypořádat se specifickými vlastnostmi lidského těla, jelikož každé tělo je zcela unikátní. Navíc zabírá velkou plochu a tedy naskenování neproběhne za minutku, ale vyžaduje více času.

Starší typy 3D skenerů skenování postav nezvládaly. Bylo pro ně obtížné naskenovat lidské tělo například z důvodu dýchání, tlukotu srdce nebo pro mírný pohyb svalů. Postupem času však byly tyto překážky překonány a dnes je 3D skenování postav pohodlně možné. Několik skenů je v současnosti provedeno již během jedné sekundy a k zarovnání pohybu dochází s pomocí speciálních algoritmů. Velmi záleží i na tom, jaký skener se použije, jelikož každý pracuje trochu jinak.

Pomocí 3D skeneru můžete získat informace o tvaru objektu za pár sekund, proto se často používá v lékařství při plastické chirurgii, v ortopedii, protetice nebo v dietologii.