3D skener3D skener je zařízení, které se využívá pro skenování postav či objektů. Jde o přenos skutečných prostorových tvarů do virtuálního světa 3D modelů. V praxi se můžete setkat s několika typy skenerů a také s několika způsoby jejich dělení.

Běžné je dělení například na dotykové a bezkontaktní 3D skenery nebo na ruční a používající referenci. Data získaná 3D skenerem se dají následně různě zpracovávat a 3D skenery tedy nacházejí uplatnění v mnoha odvětvích.

Skener HandyScan 3D

Na následujících řádcích se zaměříme na jednotlivé typy skenerů a povíme si něco k jejich nedostatkům a přednostem. HandyScan 3D je ruční samopolohovací laserový skener, který se snadno přenáší.

Během snímání je možný vzájemný pohyb skeneru a skenovaného objektu. Na tělese či na podložce je schopen identifikovat poziční značky a snímat laserový kříž na tělese. V reálném čase pak na PC zobrazí výsledek snímání.

MetraScan

Další z řady ručních skenerů, který má dvoukamerový senzor C-Track. Má ve výbavě stojící referenci a skenovací hlavu. Skenovat může neomezeně v rozměru 360 stupňů. Není nutné lepení pozičních značek.

HandyProbe

Jedná se o 3D skener, který je velmi výkonný a zároveň nepoužívá rameno ani portál. Využívá se zejména v dílenském prostředí.

3D Creator

Další známý 3D skener, který pochází od společnosti RevXpert. Toto zařízení je určeno zejména na kontaktní snímání a kontrolu součástí. Dá se přímo spojit s 3D aplikací SolidWorks. Snadno se přenáší a je tedy vhodný i pro snímání velkých součástí.

Go! Scan 3D

Jedná se o produktovou řadu skenerů pro jednoduché skenování. Tyto skenery slouží k rychlému skenování a mají rozlišení až 250 dpi. Skener je připraven k okamžitému použití.

Chcete si některý z těchto 3D skenerů pořídit domů? Myslete na to, že to není rozhodně malá investice, jelikož skener vás vyjde na desítky až stovky tisíc korun. Spíše se vyplatí oslovit specializovanou firmu na 3D skenování a využít jejích služeb v této oblasti.